Oto nasze pierwsze doświadczenie-siłomierz. Wyznaczamy za pomocą siłomierza siłę, z jaką Ziemia przyciąga różne ciała, oraz siłę, jakiej należy użyć aby przesunąć dowolny przedmiot np. po stole. Wynik: Siłomierz wskazuje wartość siły równą 5 niutonów. Wniosek: Siła o wartości 5 N jest siłą, która Ziemia przyciąga ciało (makaron) o masie 500 g.
Napięcie powierzchniowe jest to zjawisko powstawania cienkiej "błony'' na powierzchni cieczy. Tworzenie się kropli wody jest skutkiem występowania napięcia powierzchniowego. Doświadczenie: Od czego zależy kształt kropli wody? Kropla wody na kartce pokrytej woskiem ma okrągły kształt. Siły przylegania między cieczą a podłożem są małe. Kropla cieczy na plastikowej podstawce jest bardziej ''rozlana" po powierzchni. Kropla wody na nożu nie jest okrągła tylko najbardziej spłaszczona. Siły przylegania między cieczą a podłożem są duże. Im większe są siły przylegania między cieczą a podłożem, tym kropla jest bardziej spłaszczona.
Łódeczka z plasteliny nie tonie. Woda przez nią wyparta ma większą objętość niż woda wyparta przez ten sam kawałek plasteliny w kształcie kulki. Dzieje się tak dlatego, że siła wyporu zależy nie tylko od objętości samej plasteliny, lecz także od objętości powietrza zawartego w zanurzonej części plastelinowej łódeczki. Średnia gęstość łódeczki i zawartego w niej powietrza jest mniejsza niż gęstość plasteliny w kształcie kulki i mniejsza niż gęstość wody.
Komentarze
Prześlij komentarz